Ekspertų nuomonė: Stogo danga gali pakenkti sveikatai
![Ekspertų nuomonė: Stogo danga gali pakenkti sveikatai](/thumbs/new/ekspertu_nuomone_stogo_danga_gali_pakenkti_sveikatai_264_541_137389028108.jpg)
Pavasarį daugelis planuoja ne tik sodo, bet ir statybos darbus. Didžiausia problema statyboje išlieka asbestiniai stogai. Visiems yra gerai žinoma, jog asbestiniai stogai kenkia sveikatai, tad, keičiant šią stogo dangą, dėmesys turėtų būtų kreipiamas į tai, ar yra laikomasi reikalavimų nuimant asbestinę stogo dangą bei, ar tinkamai ji yra utilizuojama.
Pasak medikų, neatsakingas stogo dangos keitimas gali atsiliepti sveikatai: įkvėpus nuodingų asbesto dulkių gali išsivystyti plaučių vėžys.
Rizika susirgti vėžiu ir kitomis ligomis
Šiaulių visuomenės sveikatos centro Sveikatos saugos skyriaus vedėja gydytoja Jūratė Karalevičienė įspėja gyventojus, kad jie jokiu būdu savarankiškai nenuiminėtų stogo dangų, nes asbestas ypač kenksmingas žmogaus sveikatai – gali sukelti vėžinius susirgimus. Kasmet Lietuvoje nustatoma 1 500 naujų plaučių vėžio atvejų, iš kurių, Asbesto šalinimo programos duomenimis, 50 atvejų per metus gali būti sukelti asbesto. Pasak J. Karalevičienės, panaudoti asbestcemenčio lakštai ypač pavojingi, nes pažeistas dangos vientisumas leidžia asbestui lengvai sklisti į aplinką, o asbesto plaušeliai įkvepiant pasiekia plaučius ir gali pasilikti ten visam gyvenimui. Po 20 metų eksploatacijos prasideda natūralus asbestcemenčio lakštų dūlėjimas, todėl, kuo senesnė stogo danga, tuo didesnė tikimybė, kad asbesto skaidulos pateks į aplinką. Dažniausiai asbesto poveikis sveikatai pasireiškia po 20–30 metų.